SEMINARSKI RAD 3.RAZRED

Provjera ispravnosti prijenosa podataka kroz slojeve OSI modela

Provjera ispravnosti prijenosa podataka kroz slojeve OSI modela ključna je za osiguravanje integriteta, pouzdanosti i točnosti komunikacije unutar računalnih mreža. OSI model, sastavljen od sedam slojeva, pruža strukturu za razumijevanje procesa prijenosa podataka od izvora do odredišta. Slojevi se može podijeliti u gornja tri (Aplikacijski, Prezentacijski, Sesijski) koji su softverski, srednji transportni i donja tri (Mrežni, Podatkovni, Fizički) koji su hardverski, te se može podijeliti po TCP/IP Modelu na Aplikacijski sloj (Aplikacijski, Prezentacijski, Sesijski), Transportni sloj, Internetski sloj (Mrežni) i Network Access (Podatkovni i Fizički).

 

1. Fizički sloj

Brine se o fizičkim komponentama mreže. Na najnižem sloju, fizičkom sloju, on provjera ispravnosti odnosi se na osiguravanje točnosti prijenosa bitova preko fizičkih medija. Ovdje se koriste tehnike poput Cyclic Redundancy Check (CRC) ili provjere parnosti za osiguranje integriteta prijenosa bitova. Primjer protokola je IEEE 802.11.

2. Podatkovni sloj

Na sloju veze podataka, provjera ispravnosti provodi se kroz mehanizme poput Frame Check Sequence (FCS) ili Checksum-a. Ovi mehanizmi provjeravaju cjelovitost podataka unutar okvira (frame) kako bi se otkrile greške tijekom prijenosa. Primjeri protokola na ovom sloju su: PPP, HDLC, Frame Relay.

 

3. Mrežni sloj

Sloj mreže koristi provjere poput IP kontrolnih suma za osiguranje ispravnosti adresa i usmjeravanje podataka do odredišta. Ovdje se provjerava ispravnost paketa kako bi se osiguralo da su podaci poslani na pravu adresu. Ostali primjeri protokola na ovom sloju su: ICMP, ARP, RARP.

 

4. Transportni sloj

Na sloju transporta, provjera ispravnosti osigurava da podaci budu ispravno predani i da se pravilno šalju kroz mrežu. Protokoli poput Transmission Control Protocol (TCP) prate redoslijed podataka i potvrde kako bi osigurali ispravnu komunikaciju.

 

5. Sloj sesije

Sloj sesije nadgleda komunikacijske sesije kako bi se osiguralo da podaci budu ispravno sinkronizirani tijekom komunikacije. Kao što ne želimo gledati video bez zvuka ili zvuk bez videa, te ako nisu sinkronizirani. Također uspostavlja, upravlja i prekida veze između aplikacija. Primjeri protokola na ovom sloju su: NetBIOS, PAP, CHAP, ADSP, SCP, ASP, SOCKS, ZIP, RPC.

 

6. Prezentacijski sloj

Na sloju aplikacije, provjera ispravnosti uključuje različite tehnike poput hash funkcija ili digitalnih potpisa kako bi se osigurala cjelovitost podataka na razini aplikacija.

 

7. Aplikacijski sloj

Ovaj sloj je najbliži korisniku. Integracija svih ovih razina provjere osigurava da podaci budu točno, sigurno i pouzdano preneseni kroz slojeve OSI modela. Ova multidisciplinarna provjera omogućuje visoku razinu pouzdanosti i integriteta u modernim računalnim mrežama, bitnoj komponenti digitalne komunikacije i prijenosa podataka. Povezivanje svih slojeva u procesu provjere osigurava da se greške otkriju i isprave prije nego što dođe do krajnjeg korisnika, pružajući osnovu za stabilnu, sigurnu i učinkovitu komunikaciju. Primjeri protokola na ovom sloju su: HTTP, FTP, Telenet, SMTP, NNTP i mnogi drugi.

 

Postupak pakiranja podataka, od 7. sloja prema 1. sloju, u oblik pogodan za prijenos komunikacijskim vezama se naziva enkapsulacija. Odvija se na uređaju koji šalje podatke (izvor). Obrnuti postupak, od 1. sloja prema 7. sloju naziva se deenkapsulacija i odvija se na uređaju koji prima podatke (odredište).

 

Sve ove razine provjere ispravnosti igraju ključnu ulogu u osiguravanju da podaci budu točno i sigurno preneseni kroz slojeve OSI modela. Integracija ovih tehnika osigurava pouzdanost i integritet komunikacije unutar računalnih mreža, ključnih za suvremeno digitalno doba.

 

Poveznice:
https://sysportal.carnet.hr/node/352
https://hr.wikipedia.org/wiki/OSI_model